شگفتی‌های بدن انسان را بشناسید

بدن انسان

فهرست مطالب

  • مقدمه

بدن انسان از دستگاه‌های مختلف تشکيل شده است و هر يک از اين دستگاه­‌ها عملکرد خاص و متفاوتی را بر عهده دارد: تکثير سلولی، توليد مثل، گردش خون، دريافت اکسيژن از هوا، پردازش غذاي مصرفی از طريق تجزيه و ايجاد تغييرات شيميايی در آن، جذب مواد غذايی و دفع مواد زايد…. اين فعاليت­‌ها با هماهنگی بسيار انجام می­‌شود و تعامل شگفت آوری ميان آن­‌ها برقرار است.

آيا از ساختار بدن خود آگاهی داريد؟

آيا می‌دانيد هر يک از اعضاي بدن شما چه وظيفه‌­ای را بر عهده دارند؟ آيا می‌دانيد همه‌ی فعاليت‌های انسان از جمله خواندن اين مطلب از عملکرد حيرت­‌آور دستگاه­‌های پيچيده‌ی بدن ناشی می­‌شود؟ مجموعه‌ی اندام­‌های دستگاه يکپارچه بدن انسان از جمله مغز، قلب، شش‌ها، کبد، کليه‌ها، ماهيچه‌ها، استخوان، پوست و غدد درون ريز، با نظم و هماهنگی شگفت انگيزی با يکديگر در تعامل و همکاری می‏‌باشند.

دانستن‌اين نكته‌جالب‌است كه‌مكانيزم‌های مختلف بدن هماهنگ با‌هم كار می‌كنند تا‌دماي بدن‌ما در37 درجه‌ی‌سانتی‌گراد باقی بماند. در سايه‌ی ساختمان سلول‌ها وغضروف‌ها بدن‌شرايط متعادل خود را حفظ می‌كند. هم‌چنين بدن آدمی توانايی حيرت‌آوری در گوارش غذا دارد كه در رشد اندام‌های بدن تاثير دارند تبديل ‌می‌كند.

طی همين فرآيند ما انرژی لازم برای كار كردن و انجام فعاليت‌های مختلف را به دست می‌آوريم. شايد برايتان قابل تصور نباشد كه تا چند وقت پيش سلول‌های بدن شخصي كه اين كتاب را می‌خواند به‌طور خودكار آزادانه در ديوار‌های رحم مادر خودشان راتكثير می‌كردند. طبيعی است كه هيچ كدام از اين افرادي كه اين كتاب را می‌خوانند در شرايطی كه توده‌ي سلولی بيش نبودند نمی‌توانستند خودشان را تشخيص دهند. با اين وصف تك‌تك اين سلول‌ها حامل اطلاعاتي بودند كه منجر به تشكيل و تكوين اندام‌های بدن آدمی گرديد. هر چيزی كه در درون ما اتفاق می‌افتد شگفتی‌آور است. بنابراين ما شما را به خواندن و لذت بردن از اين كتاب شگفتی های بدن انسان دعوت می‌كنيم. اين كتاب سرشار از حقايق و تصوير‌هاي شگفتي‌آور است كه شما را با پيچيدگی‌هاي ساختمان بدن انسان آشنا‌ می‌كند.

قلب که معمولاً سرچشمه‌ی عشق و احساسات پنداشته می‌­شود، در حقيقت موتور تپنده‌ی دستگاه گردش خون است. سلول‌هاي بدن انسان به كمك قلب همواره اکسيژن، مواد غذايي و ديگر مواد مورد نياز خود را از خون دريافت می­‌کنند. قلب از چنان قدرتی برخوردار است که در هر دقيقه 4.7 ليتر خون را در همه‌ی اندام­‌های بدن به گردش در می­‌آورد. از ديگر شگفتی­‌های بدن انسان می­‌توان دستگاه عصبی را نام برد كه پيچيده‌­ترين دستگاه بدن محسوب می­‌شود. دستگاه عصبی همواره به گردآوری اطلاعات از درون بدن و از جهان پيرامون و همچنين صدور و انتقال فرمان به اندام­‌های مختلف بدن مشغول است. اين رايانه‌ی ‌عظيم ، قدرت انديشه و حافظه را فراهم می‌­آورد و به شخصيت انسان شكل می‌­بخشد.

علی علیان هستم
علی علیان هستم

پژوهشگر‏ و محقق | همیشه سعی می‌کنم که مطالب علمی روز دنیا را مطالعه کنم و در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x