بلاگ

شگفتی‌های بدن انسان را بشناسید

بدن انسان از دستگاه‌های مختلف تشکيل شده است و هر يک از اين دستگاه­‌ها عملکرد خاص و متفاوتی را بر عهده دارد: تکثير سلولی، توليد مثل، گردش خون، دريافت اکسيژن از هوا، پردازش غذاي مصرفی از طريق تجزيه و ايجاد تغييرات شيميايی در آن، جذب مواد غذايي و دفع مواد زايد…. اين فعاليت­‌ها با هماهنگي بسيار انجام می­‌شود و تعامل شگفت آوری ميان آن­‌ها برقرار است.

آيا از ساختار بدن خود آگاهي داريد؟ آيا مي دانيد هر يک از اعضاي بدن شما چه وظيفه ­اي را بر عهده دارند؟ آيا مي دانيد همه‌ي فعاليت هاي انسان از جمله خواندن اين مطلب از عملکرد حيرت­آور دستگاه­هاي پيچيده‌ي بدن ناشي مي­شود؟ مجموعه‌ي اندام­های دستگاه يکپارچه بدن انسان از جمله مغز، قلب، شش‌ها، کبد، کليه ها، ماهيچه ها، استخوان، پوست و غدد درون ريز ، با نظم و هماهنگي شگفت انگيزي با يکديگر در تعامل و همکاري مي‏باشند.

 

دانستن اين نكته جالب است كه مكانيزم‌های مختلف بدن هماهنگ با هم كار می‌كنند تا دماي بدن ما در37 درجه‌ی سانتي‌گراد باقی بماند. در سايه‌ی ساختمان سلول‌ها وغضروف‌ها بدن شرايط متعادل خود را حفظ می‌كند. هم‌چنين بدن آدمی توانايی حيرت‌آوری در گوارش غذا دارد كه در رشد اندام‌های بدن تاثير دارند تبديل ‌می‌كند.

 

طي همين فرآيند ما انرژي لازم براي كار كردن و انجام فعاليت‌هاي مختلف را به دست مي‌آوريم. شايد برايتان قابل تصور نباشد كه تا چند وقت پيش سلول‌هاي بدن شخصي كه اين كتاب را مي‌خواند به‌طور خودكار آزادانه در ديوار‌هاي رحم مادر خودشان راتكثير مي‌كردند. طبيعي است كه هيچ كدام از اين افرادي كه اين كتاب را مي‌خوانند در شرايطي كه توده‌ي سلولي بيش نبودند نمي‌توانستند خودشان را تشخيص دهند. با اين وصف تك‌تك اين سلول‌ها حامل اطلاعاتي بودند كه منجر به تشكيل و تكوين اندام‌هاي بدن آدمي گرديد. هر چيزي كه در درون ما اتفاق مي‌افتد شگفتي‌آور است. بنابراين ما شما را به خواندن ولذت بردن از اين كتاب دعوت مي‌كنيم. اين كتاب سرشار از حقايق و تصوير‌هاي شگفتي‌آور است كه شما را با پيچيدگي‌هاي ساختمان بدن انسان آشنا‌ مي‌كند.

 

 

قلب که معمولاً سرچشمه‌ي عشق و احساسات پنداشته مي­شود، در حقيقت موتور تپنده‌ي دستگاه گردش خون است. سلولهاي بدن انسان به كمك قلب همواره اکسيژن، مواد غذايي و ديگر مواد مورد نياز خود را از خون دريافت مي­کنند. قلب از چنان قدرتي برخوردار است که در هر دقيقه 4.7 ليتر خون را در همه‌ي اندام­هاي بدن به گردش در مي­آورد. از ديگر شگفتي­هاي بدن انسان مي­توان دستگاه عصبي را نام برد كه پيچيده­ترين دستگاه بدن محسوب مي­شود. دستگاه عصبي همواره به گردآوري اطلاعات از درون بدن و ازجهان پيرامون و همچنين صدور و انتقال فرمان به اندام­هاي مختلف بدن مشغول است. اين رايانه‌ي ‌عظيم ، قدرت انديشه و حافظه را فراهم مي­آورد و به شخصيت انسان شكل مي­بخشد.

مطالب مربوط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *